Postawa ta od samego początku charakteryzowała postać Jakuba Małeckiego, od którego debiutu prozatorskiego minęło już przeszło dziesięć lat. Przez ten czas dokonała się jego twórcza metamorfoza, którą okrzykniętą jedną z najciekawszych w świecie polskiej literatury. Tłumacz, pisarz młodego pokolenia, poruszający się po szerokiej gamie gatunkowej. Uważany za jednego z najlepiej operujących słowem współczesnych autorów. Na czym polega jego sukces?

Swoboda gatunkowa

Małecki rozpoczął swoją przygodę twórczą od krótkiej formy, publikując opowiadania na łamach popularnych czasopism, w tym w „Science Fiction, Fantasy i Horror”, “Nowej Fantastyce” oraz “Magazynie Fantastycznym”. Szybko przyszła kolej na wydanie jego opowiadań w licznych antologiach. Znalazły się one, między innymi, w zbiorach: “Trupojad. Nie ma ocalenia”, “Nowe idzie”, a także “Zabójczy pocisk”. Zebrane laury i nagrody doprowadziły w 2008 roku do wydania debiutanckiej powieści Kuby pt. “Błędy”. Utrzymany w klimacie grozy thriller  sensacyjny zebrał pozytywne recenzje, otwierając tym drzwi do dalszej kariery autora.

Małecki jednak mierzył wyżej. Chciał, żeby jego książki niosły za sobą szerszy przekaz oraz trafiały czytelnikom do duszy. Stale pracując nad własnym warsztatem, zbierał coraz lepsze recenzje, poruszając trudne, nierzadko egzystencjalne problemy współczesnego człowieka. Wziął udział w projekcie Allegro, dla którego napisał opowiadanie  “Zwyczajny gigant” opublikowane w zbiorze “Legendy polskie”. Coraz bardziej zbliżał się do literatury pięknej, której wreszcie poświęcał najwięcej czasu. Powieści, jak “Dżozef” czy “Horyzont”, wybiły Małeckiego na wysokie pozycje list bestsellerów, ale również zebrały spore uznanie wśród czytelników. Dzisiaj jego książki traktowane są jak pozycje obowiązkowe, a dalsze poczynania przez wielu śledzone z zapartym tchem.

Szeroka działalność

Jakub Małecki (ur. 25 stycznia 1982 roku) z wykształcenia jest ekonomistą. Urodzony w Kole, na stałe przeniósł się do Warszawy, gdzie poświęca się pracy twórczej. Oprócz tworzenia beletrystyki, zajmuje się również jej tłumaczeniem. Dostarczył polskiemu rynkowi wydawniczemu wysokiej jakości przekłady, między innymi, takich powieści jak bestsellerowy cykl “Pęknięta Ziemia”, thriller “Ciemna strona”, “Zakon smoka”, ale również autobiografię Mike’a Tysona: “Mike Tyson. Moja prawda” oraz biografię “Floyd Mayweather. Najdroższe pięści świata”.

Najważniejsze książki:

  • “Dżozef” (2011);
  • “Dygot” (2015);
  • “Ślady” (2016);
  • Rdza” (2017);
  • “Horyzont” (2019);
  • “Historie podniebne” (2019).
Book obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com