Jakub Małecki to urodziny 1982 roku w Kole autor, który podbił środowisko czytelników fantasy, głównie za sprawą swoich opowiadań. Tworzył je dla głównie dla czasopism takich jak “Science Fiction, Fantasy i Horror” czy “Nowa Fantastyka”. Ostatnio jednak słychać o nim dzięki jego twórczości związanej z tzw. “obyczajówką”.

Pierwsze sukcesy

Małecki jako absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalizacji tłumacz literatury z języka angielskiego otrzymywał Nagrodę Literacką “Magazynu Literackiego Książki” w 2015 roku za przekład na język polski “Listy niezapomniane”. Od tamtego momentu autor jest dość czynnym uczestnikiem polskiej sceny literackiej. Pisząc powieść “Dygot” Małecki nie spodziewał się, że otrzyma wyróżnienia dzięki którym zdobędzie czytelników nie tylko w Polsce, ale także na całym kontynencie europejskim. Był nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus oraz do Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz został laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego poprzez otrzymanie Złotego Wyróżnienia. Zaczął być porównywany do takich mistrzów pióra jak Olga Tokarczuk czy Wiesław Myśliwski.

Jego nazwisko coraz częściej można było zobaczyć na liście największych księgarni, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. W 2017 roku został nominowany do najbardziej uznawanej w Polsce literackiej nagrody jaką jest “Nike” za świetną powieść, a raczej zbiór opowiadań “Ślady” skupiającej się na ciężkim temacie, ale jednak bardzo autentycznym i dotykającym czytelnika każdego dnia, a mianowicie o śmierci i stawianiu jej czoła.

Autor młodego pokolenia skazany na sukces

Jakub Małecki w 2017 roku został stypendystą “Młodej Polski”, które jest przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co otworzyło mu szereg możliwości. Po wielkim sukcesie “Śladów” kariera Małeckiego nabrała tępa. Kolejne tytuły wychodzące spod jego palców stawały się szybko jednymi z topowych książek w Polsce.

Obecnie na rynku jednym z najbardziej rozchwytywanych tytułów jest właśnie jego powieść pt. “Horyzont”, która została wydana przez Wydawnictwo SQN we wrześniu 2019 roku. Książka wśród recenzentów zarówno blogowych jak i instagramowych zbiera same pozytywne opinie. Każdy tę pozycję poleca i chce zagłębić się w historię Mańka i Zuzy, którzy zmagają się z przeszłością, ale wspierają się w tych ciężkich chwilach. “Horyzont” to wspaniała powieść o przyjaźni i byciu przy sobie. Książka zostaje z czytelnikiem na długo, potrafi rozbawić jak i wzruszyć do łez. Jakub Małecki wszedł na wyżyny swojego talentu i oddał nam naprawdę dobry materiał, który powinien pojawić się na półce każdego fana literatury obyczajowej.